المپیادعلمی دانشجویی

 المپیاد علمی دانشجویی

 
 
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به منظور تشویق و ترغیب دانشجویان دانشگاههای کشور به مطالعه، تحقیق و ایجاد فرصت های مناسب علمی٬ هر ساله المپیاد علمی دانشجویی کشور را برگزار می نماید. در راستای ایجاد مشارکت گسترده تر دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور، المپیاد غیر متمرکز از سال 1386 با تقسیم بندی دانشگاههای کشور به 8 قطب دانشگاهی به اجرا در آمده است.
هر دانشگاه، دانشجویان علاقه مند و متقاضی را به صورت یک تیم 5 نفره در هر رشته به دانشگاه مرکز قطب معرفی می نماید.
در مرحله نیمه نهایی که اردیبهشت ماه هر سال برگزار می شود، تیمهای دانشگاهی در هر منطقه به طور همزمان با یکدیگر به رقابت می پردازند.
پس از اعلام نتایج مرحله غیرمتمرکز، برگزیدگان هر قطب در قالب یک تیم 5 نفره) به مرکز المپیاد سازمان سنجش معرفی می شوند (معرفی نفرات دوم تا پنجم هر تیم منوط به کسب حداقل 60 درصد نمره نفر اول همان گروه خواهد بود). در تابستان همان سال در آزمون هماهنگی که توسط دبیرخانه اجرایی المپیاد دانشجویی مدیریت می شود، منتخبین 10 منطقه دانشگاهی و منتخبین مرحله متمرکز که ازبرگزیدگان مرحله اول آزمون کارشناسی ارشد همان سال هستند، به رقابت خواهند پرداخت.

براساس نتایج آزمون مرحله نهایی، رتبه کلیه شرکت کنندگان مشخص خواهد شد. برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی می توانند از تسهیلات پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد بهره مند شوند افزون بر اینکه نفرات اول تا سوم مرحله نهایی آزمون المپیاد علاوه بر کسب مدال از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان نیز بهره مند خواهند شد.
دانشگاه اصفهان به عنوان مسئول و مجری برگزاری مرحله غیرمتمرکزالمپیاد علمی دانشجویی در دانشگاه های زیرمجموعه منطقه 6 (استانهای اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری)، از طرف دبیرخانه مرکزی المپیاد دانشجویی کشور انتخاب شده است.

هر یک از دانشگاههای دولتی مستقر در این استانها می توانند طبق مصوبه دبیرخانه اجرایی المپیاد، یک تیم حداکثر 5 نفره را طبق ضوابطی که دانشگاه برای رشته های خود تعیین می کند، در زمان مقرر انتخاب و از طریق معاونت آموزشی دانشگاه به دبیرخانه المپیاد علمی دانشجویی غیر متمرکز منطقه 6 اعلام کند.

هر یک از مجموعه های دانشگاهی دانشگاههای آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی واقع در استان های مورد اشاره مجاز هستند در هر یک از رشته های آزمون، یک تیم حداکثر پنج نفره از میان همه واحدهای دانشگاهی مجموعه خود، انتخاب و در زمان مقرر به مرکز قطب اعلام نمایند. چگونگی انتخاب تیم ها از میان همه دانشگاه های مجموعه مربوط به عهده دانشگاه های آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی است ولی به منظور ایجاد شرایطی برای ارزیابی مؤثر دانشجویان در هر مجموعه پیشنهاد می شود که تیم ها از براساس یک آزمون مشترک در میان همه واحدهای مربوط انتخاب شوند. لازم به ذکر است آزمون هر دو مرحله به صورت تشریحی برگزار می شود.


شرایط شرکت در المپیاد غیرمتمرکز:
- فقط دانشجویان سال سوم و چهارم می توانند در مرحله غیرمتمرکز المپیاد دانشجویی شرکت نمایند.

ـ رشته تحصیلی دانشجویان معرفی شده باید متناسب با رشته های اعلام شده از سوی دبیرخانه اجرایی المپیاد باشد.

- دانشجویان باید در زمان آزمون مرحله غیرمتمرکز که در اردیبهشت ماه برگزار می شود در حال تحصیل باشند در غیر اینصورت چنانچه در زمان اعلام نتایج در لیست منتخبین مرحله غیرمتمرکز قرار گرفته باشند حق شرکت در مرحله نهایی آزمون المپیاد را نخواهند داشت (صدور و ارسال گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان معرفی شده به مرکز قطب الزامی می باشد).

تاریخ به روز رسانی:
1400/06/24
تعداد بازدید:
1026
Powered by DorsaPortal